Koltuk Yıkama

Koltuk yıkama gelişmekte ve değişmekte olan bir sektör olarak, özellikle toplu temizlik piyasasında karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak pek çok farklı sistem ile yıkanabilen koltukların yıkanması ve temizlenmesi için en doğru sonucun alınabilmesi, koltukların yapısının doğru bir şekilde incelenmesinden geçmektedir.

Bilindiği üzere, hemen hemen her koltuk benzer ya da aynı kumaşlar kullanılarak üretilse de bazı koltuklar daha farklı yapıda kumaşlar ve materyaller kullanılarak üretilmektedir.

Özellikle bu noktada kumaşın yapısı ve temizlenme şekli bilindiğinde, koltukların hangi yöntemle temizleneceğine karar vermek daha kolay olmaktadır. Bu sayede, kumaşa uygun seçilen temizleme yöntemleri ile çok daha verimli sonuçlar elde etmek mümkündür.
Kumaşa ve Materyale Uygun Temizlik

Koltuk yıkama, özellikle büyük olan ve evlerde, salonların ve misafir odalarının vaz geçilmezi olan bu eşyaların temizliği ve bakımı için en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Büyük eşyaların hızlı ve olduğu yerde temizlenmesi söz konusu olduğunda koltuk yıkama en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Koltukların evde, oldukları yerde hızlı bir şekilde yıkanması ve temizlenmesi, özellikle günümüz şartlarında oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir.

Bilindiği üzere, pek çok koltuk birbirine benzer materyaller tercih edilerek üretilmektedir. Bunun yanı sıra farklı materyaller tercih edilerek üretilen modeller de söz konusudur. Materyaller değiştikçe koltukların temizlenme şekillerinin de değiştiği unutulmamalıdır.

Özellikle, pamuklu kumaşlar, keten kumaşlar, kadife kumaşlar ve buna benzer pek çok farklı kumaş çeşidi kullanılarak üretilen koltuk modelleri de mevcuttur ve koltukların bu kumaş çeşitleri belirlendikten sonra, uygun bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Pek çok koltuk, sulu sistem ile temizlenmeye müsait bir yapıda olmasına karşın, bazı koltuklar sulu sistem yerine buharlı sistem ile temizlenmeye daha yatkındır. Bu nedenle materyallerin dikkatlice belirlenmesi ve koltuklara zarar verilmeden, en doğru şekilde, en doğru yöntem ile temizlenmesi gerekmektedir.
Temizleme Şekilleri

Koltuk yıkama bazı durumlarda, koltukların evden alınması ve söz konusu merkezde yıkanıp geri getirilmesi şeklinde tanımlanmaktadır.

Ancak belirli durumlarda, koltukların oldukları yerde yani ev ortamında yıkanıp temizlenmesi de mümkündür. Bu durum söz konusu olduğunda, seçilecek olan firmanın alanında uzman olmasına ve özellikle koltuğa uygun ve hızlı bir yöntem ile temizlik yapabiliyor olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Koltuk yıkama hizmeti almayı düşünen kullanıcıların bu konuda iyi bir araştırma yapmaları ve özellikle günümüz şartlarına uygun temizleme şekillerine uygun hizmet veren firmaları tercih etmeleri gerekmektedir.

Günümüzde baş gösteren covid19 salgınına uygun olarak dezenfeksiyon ve temizlik kurallarına bağlı kalan ve buna uygun olarak hem evlere hem de iş yerlerine, materyal ve ortama uygun olan temizlik şekilleri ile hizmet veren firmaların tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Bilindiği üzere, bu noktada özellikle buharlı yıkama işlemleri hem firmalar hem de müşteriler tarafından daha sık tercih edilmektedir.

Buharlı yöntem genellikle hem daha kolay hem daha hızlı hem de daha temiz olarak kabul edildiği için tercih edilmektedir. Taşınabilir makineler sayesinde kolaylıkla ve yerinde gerçekleştirilebilen işlemler sayesinde hem dezenfeksiyon hem de temizlik, buharlı yıkama yöntemi sayesinde bir arada ve kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bu yöntem ile hizmet veren firmaların da hizmet talebinde bulunan müşteriler tarafından hem ev hem de iş yerleri için daha fazla tercih edildikleri bilinmektedir.
Firmaların Çalışma Şekilleri

Koltuk yıkama konusunda hizmet veren ve bu sektörde lider konumuna yükselen pek çok firma, temizleme ve yıkama şekillerini günümüz şartlarına göre güncellemiş ve geliştirmiştir. Bu firmaların aynı zamanda gelişim göstermeye ve müşterilerin beklentilerini karşılamak için çalışmaya devam ettikleri de bilinmektedir.

Pek çok firma hem dezenfeksiyon hem de temizlik açısından daha fazla tercih edildiğinden dolayı yıkama makineleri ya da buharlı sistemler ile yıkama ve temizlik işlemlerini tercih etmektedir.

Bilindiği üzere buharlı sistem ile yüksek basınçta buhar kesintisiz olarak koltuk yüzeyine verilmektedir ve bu sayede hem dezenfeksiyon hem temizlik hem de kurutma işlemi sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra, makine ile yıkama işlemleri söz konusu olduğunda, taşınabilir sulu sistem makineler ile koltukların yerinde yıkanması durumu söz konusudur. Kesintisiz verilen köpük ve su karışımı koltukları temizlemekte ve makinenin çalışma şekline göre aynı anda geri çekilmektedir. Ardından ise buharlı sistem ile kurutma işlemleri sağlanmaktadır.